Praca w branży logistycznej – co musisz wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad tym, czy nie rozpocząć drogi zawodowej w branży TSL. Praca w branży logistycznej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, wymaga także dużych zdolności organizacyjnych. Co warto wiedzieć, zanim podążymy tą ścieżką?

Praca w branży logistycznej – od czego zacząć?

Praca w branży logistycznej często zaczyna się od stanowiska spedytora lub specjalisty do spraw logistyki. Aby przejść pomyślnie rekrutację na te pozycje, należy skończyć studia na kierunku transport i logistyka. Większość pracodawców wymaga doświadczenia, np. praktyk lub stażu, mile widziana jest także znajomość jeżyków obcych.

Praca na stanowisku spedytora to przede wszystkim współpraca z dostawcami i klientami. Jego zadania to:

  • Organizacja transportu,
  • Nadzorowanie dokumentacji przewozowej,
  • Kontakt z klientami, w tym także międzynarodowymi.

Praca w branży logistycznej jako specjalista ds. logistyki polega na koordynacji pracy magazynu i zaopatrzenia. To nie koniec zadań logistyka. Ma on za zadanie także nadzorować transport, zajmować się dostawami oraz komunikować z pracownikami firmy, oraz zewnętrznymi klientami.

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży TSL ciągle rośnie

Zapotrzebowanie na logistyków i usługi logistyczne wciąż rośnie, stąd też zarobki w tej branży są bardzo dobre. Pracownicy branży logistycznej mogą liczyć na stabilizację i wysokie wynagrodzenia, a także ciekawe możliwości rozwoju. Średnie wynagrodzenie na stanowisku specjalisty ds. logistyki wynosi około 5 tysięcy złotych netto, natomiast kierownik zespołu otrzymuje pensję w wysokości około 7 – 11 tysięcy złotych netto.

Coraz bardziej modny staje się outsourcing różnych usług, w tym także logistyki. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce wiązać swoją karierę zawodową właśnie z logistyką. Wynajem hal magazynowych, nadzorowanie realizacji zamówień, pakowanie i magazynowanie – to zadania, które przedsiębiorcy wolą zlecać specjalistom. Dobrym przykładem jest firma Alt Master Logistyka, specjalizująca się w outsourcingu usług logistycznych dla e-commerce. Oferta tej polskiej firmy wykracza daleko poza składowanie powierzonych towarów. Właściciele sklepów internetowych mogą liczyć na kompleksową obsługę logistyczną, włącznie z wysyłką towarów do klientów i profesjonalną realizacją zwrotów oraz reklamacji.