Co ma wspólnego designer i pudełko

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prawidłowo zapakowane towary, to podstawa działania każdej firmy prowadzącej sprzedaż wysyłkową oraz każdej firmy kurierskiej. Żeby jednak powstało opakowanie, które pozwoli dostarczyć klientom towary w nienaruszonym stanie, konieczne jest jego wykonanie, a wcześniej…zaprojektowanie. Kim jest i co wspólnego ma designer i pudełko?

Kim jest designer?

Designer to z angielskiego po prostu projektant. Być może myślisz właśnie o ubraniach i pokazach mody, ale projektu wymaga nie tylko sfera modowa, ale wszystkie przedmioty, z którymi masz styczność każdego dnia, a w tym – opakowania do ich transportu. Odpowiednia wizja pudełka, a następnie dostosowanie jej do wymagań przedmiotu, który będzie w nim transportowane, wymaga wiele pracy i dokładnej analizy.

Co ma wspólnego designer i pudełko? Odpowiednie wymiary

Zanim designer przystąpi do działania, musi poznać dokładne wymiary produktu, do którego opakowanie projektuje. Bywa, że musi pozostawić odpowiednią przestrzeń tak, aby zmieściło się tam zabezpieczające wypełnienie takie, jak folia bąbelkowa czy pianki “chrupki”. Ważny jest również, wymiar zewnętrzny opakowania, bo wielu firm kurierskich, ma w tej kwestii konkretne wymogi.

Co ma wspólnego designer i pudełko? Odpowiedni materiał

Opakowanie wykonane z odpowiedniego materiału to takie, które nie ulegnie zniszczeniu w transporcie i nie będą mu straszne, żadne warunki atmosferyczne. To właśnie od grubości tekstury zależy wytrzymałość opakowania, odporność na zgniatanie i zaginanie. Najczęściej stosowaną grubością jest ta 3-4 mm (fala B lub C), nazywana trójwarstwową. Z kolei do pakowania cięższych przedmiotów takich jak meble, świetnie sprawdza się ta pięciowarstwowa, o grubości 6-7 mm (np. fala BC). Do tworzenia małych opakowań używa się natomiast mikrofali (fala E) lub tekstury trójwarstwowej o mniejszej grubości (1,5 mm). Warto zaznaczyć, że coraz więcej firm inwestuje w opakowania trwałe na tyle, że nadają się do wielokrotnego użytku, a klienci w wypadku chęci zwrotu towaru, mogą odesłać go używając tego samego pudełka, w którym otrzymali przesyłkę.

Co ma wspólnego designer i pudełko? Odpowiednia konstrukcja i zamknięcie

W zależności od oczekiwań firmy designer może postawić na pudełko o kroju klapowym lub fasonowym. Pierwsze rozwiązanie jest tym tańszym, ale za to znacznie mniej eleganckim. Pudełka klapowe, jak nazwa wskazuje, zamyka się od góry i dołu na cztery klapy, które następnie zakleja się taśmą. Pudełka fasonowe to natomiast takie, które powstają w procesie precyzyjnego wykrajania ich części i takich już zazwyczaj, nie trzeba traktować taśmą. Ważne jest dopasowanie konstrukcji pudełka, nie tylko pod kątem pojazdów firm transportowych, ale również magazynów, w których będą przetrzymywać naszą paczkę w procesie dostarczania, lub gdy produkt, który oferuje firma, obejmuje gwarancja i wysyłany jest w nim do serwisu. W takim wypadku istotne jest także odpowiednie zamknięcie, umożliwiające ponowne wykorzystanie opakowania w celu odesłania produktu z serwisu do sklepu lub zwrot towaru przez osobę prywatną.

Co ma wspólnego designer i pudełko? Odpowiednie wypełnienie

W trosce o ochronę wysyłanych produktów firmy często zamieszczają w opakowaniach tzw. wypełniacze, które zmniejszają ewentualne uszkodzenia, do których może dojść w czasie transportu paczek. W tym wypadku konieczne jest uwzględnienie przestrzeni.