Zawód ogrodnik – czy to się opłaca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Posiadacze dużych ogrodów z pewnością wiedzą, ile pracy trzeba włożyć w zadbanie o tę przestrzeń oraz utrzymywanie jej w nienagannym stanie – praca ta wymaga dużej cierpliwości, pracy fizycznej, ale również zmysłu estetyki, by całość prezentowała się spójnie i przyjemnie dla oka. Praca ogrodnika, mimo że bardzo niedoceniana, stanowi ogromną wartość dla właścicieli ogrodu z małą ilością czasu wolnego – czy zatem opłaca się być ogrodnikiem?

Wynagrodzenie a faktyczna wartość pracy

Wiele czynników składa się na faktyczne wynagrodzenie za pracę wykonaną w ogrodzie, dlatego stawki ogrodników często są różne w zależności przede wszystkim od powierzchni ogrodu, jego specyfikacji, roślin o jakie należy zadbać, a także ilość poświęconego na porządki czasu. Jeżeli porządki w ogrodzie są jednorazowe, wówczas opłata za taką usługę jest zdecydowanie większa, niżeli w przypadku wykupienia stałego abonamentu usług ogrodnika. Oczywiste jest również to, że ogrodnik w wielkim pałacu otrzyma wyższe wynagrodzenie niż ten, który porządkuje ogród na przedmieściach- prestiż oraz ilość i jakość wykonywanych obowiązków w dużej mierze składają się na poziom wynagrodzenia, o czym ogrodnik z pewnością wie. Niemniej jednak przez wzgląd na specyfikację pracy a także jej fizyczny charakter, stawki dla takich pracowników są dość wysokie, a miesięcznie można liczyć na całkiem sowite wynagrodzenie, również w zależności od ilości pracy a także obsługiwanych ogrodów.

Praca z powołania

Oczywistym jest fakt, że ogrodnik z powołania a także z kierunkowym wykształceniem może oczekiwać sowitego i proporcjonalnego do jakości jego pracy i wiedzy wynagrodzenia. Dobrzy ogrodnicy są bardzo cenieni, jako że ich praca wpływa na estetykę i wygląd całej nieruchomości np. trawnika, co nierzadko ma wpływ na jej postrzeganie a także i na prowadzony biznes, jeżeli jest to np. nieruchomość z lokalem komercyjnym. Warto również zauważyć, że ogrodnicy z powołania są zdecydowanie bardziej efektywni w swojej pracy, a z każdą jego wizytą ogród dosłownie odżywa i zachwyca właścicieli i odwiedzających – jest to prosty mechanizm, jako że im więcej obowiązków wykona w czasie jednego dnia pracy, tym mniej będzie ich miał dnia następnego. Ogrodnikiem niewątpliwie opłaca się być tylko wtedy, jeżeli ma się do tego tzw. ”dryg”, i robi się to z powołania i pasji – z pewnością wówczas nie tylko wynagrodzenie będzie wysokie, ale również satysfakcja z wykonywanych obowiązków o wiele większa, niż przy znienawidzonej i nudnej pracy bez entuzjazmu.