Czy warto pracować w branży logistycznej

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża logistyczna zajmuje się szeroko rozumianym przepływem towarów. Praca logistyka polega na takim rozplanowaniu działań, aby transport przebiegał w sposób sprawny, bezproblemowy oraz dostarczał firmie jak największych zysków. Dzięki logistykowi towar nie zalega w magazynach, a odpowiednio poprowadzeni i zorganizowani pracownicy przyczyniają się do efektywnego przepływu surowców i towarów w firmie, a następnie ich zbycia, co skutkuje zwiększeniem obrotów firmy.

Branża logistyczna – dla kogo?

Praca logistyka to rola dla ludzi przede wszystkim ze zdolnością analitycznego myślenia. Bez tego ani rusz. Jeśli myślisz o tym zawodzie, musisz posiąść, przede wszystkim, umiejętność korzystania z arkusza kalkulacyjnego oraz dobrze znać podstawy rachunkowości. Pamiętaj, że praca logistyka to w dużej mierze kontakt z ludźmi, dlatego działania zespołowe nie mogą być dla Ciebie problemem. Logistyk musi posiadać umiejętności interpersonalne, które pomogą mu w kontaktach międzyludzkich i tym samym zwiększą efektywność jego działań. Dlatego branża logistyczna, nie jest dla osób nieśmiałych i mało komunikatywnych. Musisz posiadać wysoką odporność na stres, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz sprawność w negocjacjach. Ponadto dodatkowym atutem na rynku pracy jest znajomość języków obcych, w końcu jeśli transport, to nie tylko wewnątrz państwowy.

Czy warto pracować w branży logistycznej? Zalety

Najważniejszą zaletą branży logistycznej jest duże zapotrzebowanie rynkowe. Logistyk to zawód, w którym bez problemu znajdziesz pracę zarówno w kraju, jak i za granicą Obecnie jest to stanowisko potrzebne we wszelkich branżach, w których odbywa się produkcja i sprzedaż. Specjaliści w tej dziedzinie, są bowiem rozchwytywani nie tylko przez firmy transportowe i spedycyjne, ale także sklepy internetowe, firmy kurierskie, lotniska, wojsko i wiele, wiele innych. W związku z tym logistyk może liczyć na wynagrodzenie większe niż przeciętne i przede wszystkim stabilne zatrudnienie.

Czy warto pracować w branży logistycznej? Wady

Przede wszystkim praca w branży logistycznej to znajomość i sprawne posługiwanie się obszerną ilością wiedzy z obszarów takich jak ekonomia, transport czy prawo, a także dobra znajomość kultury i prawa transportowego krajów, do których dany transport się odbywa. Człowiek na tym stanowisku musi być także na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, aby wciąż usprawniać pracę i zwiększać zyski swojej firmy.
Należy także wspomnieć, że z racji ogromu odpowiedzialności spoczywającej na logistyku i konieczności podejmowania szybkich decyzji, jest to praca dość stresogenna.

Praca w branży logistycznej, a produkcja opakowań

W dobie wciąż rosnącej popularności sklepów internetowych i usług kurierskich, logistyka opakowań jest jedną z najprężniej rozwijających się działów logistyki. Prawie 90% produktów wytwarzanych obecnie w Europie wymagają zapakowania. A opakowania te, muszą spełniać odpowiednie kryteria, tak aby szybko i sprawnie dostarczyć towary firmom oraz osobom prywatnym.

Funkcje opakowań w branży logistycznej – ochrona towaru

Ochrona przewożonego towaru to jeden z najważniejszych aspektów logistycznych. Dostarczając produkt do klienta, jako logistyk musisz zadbać, aby opakowanie było dostosowane do rodzaju przedmiotu. Inaczej zapakujemy bowiem szklane naczynie i telewizor, a inaczej spodnie czy buty.

Funkcje opakowań w branży logistycznej – informacyjna

Aby towar trafił w odpowiednie ręce, opakowanie, w którym jest umieszczony, powinno zawierać odpowiednie informacje o adresacie. Ponadto produkt znajdujący się w środku musi być możliwy do zidentyfikowania, bez konieczności otwierania pudełka. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu kodów qr lub kreskowych.

Funkcje opakowań w branży logistycznej – manipulacyjna

Standaryzacja wielkości opakowań jest niezwykle istotna nie tylko w trakcie przewożenia i magazynowania produktów, ale także na etapie samej produkcji, przekładania, układania i formowania towarów.

Funkcje opakowań w branży logistycznej – recyklingowa

W świecie, w którym znaczenie ekologii nabiera na sile, duży nacisk kładziony jest na to, aby opakowania transportowe wykorzystywane były wielokrotnie, zwłaszcza te, nienadające się do biologicznego rozkładu. Stąd pomysł wykorzystywania tych samych opakowań w wypadku zwrotów towarów, do czego zachęca wiele sklepów internetowych.