Rozmowa kwalifikacyjna – jak sprawić wrażenie osoby pewnej siebie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, która może przysporzyć wiele stresu. Stres w takim przypadku, może odebrać pewność siebie, nawet jeśli zna się swoją wartość. Co zrobić więc, aby nie dać się stresowi i zostać odebranym przez rekrutera jako osobę pewną siebie?

Rozmowa kwalifikacyjna – niezawodne sposoby na bycie pewną siebie osobą

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zyskać w oczach osoby przeprowadzającej rozmowę, nawet jeśli twój poziom stresu jest bardzo wysoki:

  1. Przywitaj się mocnym i zdecydowanym uściskiem dłoni, tak też się pożegnaj. Pamiętaj, że to rekruter zawsze wyciąga pierwszy rękę.
  2. Wejdź do pokoju dużym i pewnym krokiem. Ponoć, gdy osoba stawia większe kroki, zamiast tych mniejszych odbierana jest jako pewniejsza siebie,
  3. Bądź cały czas wyprostowany. Przygarbiona postura od razu zdradzi osobę, która nie jest pewna siebie. Ćwicz delikatne cofanie ramion, w końcu praktyka czyni mistrza.
  4. Zajmij odważnie miejsce, które wskaże Ci osoba rekrutująca. Całe twoje ciało powinno wygodnie spoczywać na krześle, więc unikaj sytuacji, w których siedzisz tylko na połowie bądź krawędzi fotela.
  5. Jeśli rekruter nie powie, w którym miejscu możesz usiąść. Należy zapytać się w wprost, które miejsce możesz zająć.
  6. Siadając na krzesło, pamiętaj, aby twoje nogi były złączone, a stopy dotykały podłoża. Nie przystoi mieć założoną nogę na nogi, czy też owinięte je w okół nogi krzesła.
  7. Jeśli zostanie Ci zaoferowana szklanka wody, odważnie o nią poproś. Wyschnięte gardło, które często przydarza się w stresowych sytuacjach, nie pomoże, a przełykanie co chwile śliny jest nie kulturalne.
  8. Na spotkanie zawsze miej przy sobie długopis i najlepiej jakiś notes bądź kalendarz. Długopis to świetna opcja, jeśli twoje ręce w czasie nasilonego stresu będą chciały biegać dookoła Ciebie. Notes pozwoli Ci notować, ważne rzeczy, które nie były zawarte w ogłoszeniu.
  9. Podtrzymuj stały kontakt wzrokowy. Jeśli tego nie potrafisz, zacząć to trenować z osobą bliską.
  10. Nie dotykaj swojej twarzy w trakcie rozmowy. Każdy nerwowy dotyk, który się powtarza, zdradza brak pewności siebie.
  11. Próbuj zadawać pytania takie osoby są sto razy bardziej odbierane jako osoby pewne siebie.
  12. Pamiętaj, aby przytakiwać. Werbalnie, jak również niewerbalnie np. kiwać głową.

Te wskazówki pozwolą Ci pokazać, że jesteś osobą opanowaną i pewną siebie. Jeśli twój stres dotknie zenitu, nawet taki długopis pozwoli Ci na skupienie swojej uwagi na rozmowie.