Rozwiązanie umowy o pracę – jak się do tego przygotować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz częściej decydujemy się na zmianie miejsca pracy. Dlaczego? Szukamy nowej branży w której chcemy się rozwijać bądź nie odpowiada nam atmosfera w biurze. Istnieje wiele powodów, które nakłaniają nas do zmiany pracy. Jak powinno wyglądać rozwiązanie umowy o pracę, aby sobie nie zaszkodzić?

Rozwiązanie umowy o prace – przygotowanie

Zmiana pracy może wiązać się z wieloma sprawami i długim czasem rozwiązania. Dlatego warto wiedzieć o istotnych sprawach, które trzeba wykonać przed rozwiązaniem umowy. O czym warto pamiętać?

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia umowy

Jeśli nowa praca została już znaleziona, ale wciąż jesteś na okresie wypowiedzenia musisz poinformować nowego pracodawce, że nie możesz pracy podjąć od razu. Jest bardzo możliwe, że nowy pracodawca doceni szczerość i zobaczy, że jako pracownik szanujemy firmę, nie zależnie kiedy współpraca się kończy. Możesz również skorzystać w czasie wypowiedzenia urlop, a w jego trakcie zacząć podejmować obowiązki w nowym miejscu pracy.

Bądź dyskretną osobą

Rozwiązanie umowy o pracę to na pewno nie jest powód do chwalenia się. Dlatego pamiętaj, aby najpierw powiadomić o swojej rezygnacji pracodawce. Koledzy z pracy mogą poczekać. Dyskrecja w takim momencie zdecydowanie popłaci, bo nigdy nie wiesz jakie plotki i jak dotychczasowy szef może na nie zareagować. Możesz nie zdążysz zrezygnować, bo szefostwo Cię zwolni? Takiej sytuacji nie możesz wykluczyć.

Powody rozwiązania umowy o pracę możesz zostawić dla siebie

Nigdy nie musisz się tłumaczyć przełożonemu z jakiego powody rezygnujesz z pracy. Dlatego na jego pytania nie musisz odpowiadać. Zwróć uwagę, że na pewno sytuacje nie masz wpływu więc po prostu lepiej o nich nie opowiadać. Powód zmiany pracy zostaw dla siebie.

Wykonuj swoje obowiązki do zakończenia umowy

Rozwiązanie umowy o pracę wcale nie zdejmuje z Ciebie kwestii wykonywania obowiązków. Zwróć uwagę, że rynek pracy jest stosunkowo mały, a nowi przełożeni dość często wykonują telefony do poprzedniego pracodawcy, aby zdobyć informacje o twojej pracy i rekomendacje. A więc lekceważenie pracy przed zakończeniem okresu wypowiedzenia to nie dobry pomysł. Nie pal sobie mostów!

Pamiętaj, że pochopne działanie może doprowadzić do niekomfortowej sytuacji, dlatego nie składaj wypowiedzenia od razu w ciemno. Najpierw poszukaj nowej pracy, bo może się okazać, że przez kilka miesięcy zostaniesz bez środków do życia.